Wiosna w pasiece

Wiosna w pasiece

Na początku marca przy dobrym nasłonecznieniu i temperaturze powyżej 10 st.C pszczoły wykonują oblot wiosenny. W czasie trwania tego wiosennego tańca robotnice wylatują z ula i zwrócone głową do wylotka wykonują coraz to większe ósemki. W ten sposób zapamiętują dokładnie wygląd swojego pasieczyska i miejsce ustawienia ula.

W czasie oblotu pszczoły pozbywają się również niestrawiony, resztek pokarmu, który znajduje się w jelitach, to pierwsza taka możliwość od początku zimowli, czyli końca października.Wysoka temperatura i nasłonecznienie sprawiają, że coraz więcej pszczół wylatuje w poszukiwaniu pierwszego pyłku z leszczyny czy wierzby i wody, bo są to składniki niezbędne do wychowania czerwiu. To właśnie transport wody do ula jest jedną z bardziej nie bezpiecznych czynności które wykonują wiosną pszczoły. Są one organizmami zmieno cieplnymi, aby funkcjonować muszą temperaturę swojego ciała utrzyma na poziomie 30 st. C. Dla tego kierowane instynktem przetrwania i przyszłością całej rodziny tego zadania podejmują się wiosną najstarsze z rodu, które wiedzą że ich czas już się kończy. Wylatują z ula najedzone, z zapasem pożywienia węglowodanowego w wolach, różnie bywa to z powrotem…. W sezonie duża rodzina potrzebuje ok 2 litry wody tygodniowo, wiosną zapotrzebowanie spada do 0,5 litra. Biorąc ich wielkość pod uwagę to nie małe wyzwanie dla nich.

Pszczoły w czasie pierwszego oblotu są radosne i spokojne, nie zwracają w ogóle uwagi na pszczelarza. Wkrótce następuje wyzwolenie naturalnego instynktu do pracy: pszczoły biorą się do sprzątania ula, wynoszą martwe towarzyszki i okruszyny wosku.

Pierwsze prace pasieczne rozpoczynamy w zależności od pogody na przełomie marca i kwietnia. Najbadziej bezpieczną temperaturą do otwierania ula po zimowli jest odczuwalna tem 15 st. C. Aby zachować w pełni i dobrze funkcjonującą rodzine w sezonie na początku należy zadbać o jej cała higienę. Kluczowe znaczenie na tu czyszczenie dennic ula. Mimo że pszczoły robią to same instynktownie warto im w tym pomóc.To tam podczas zimy gromadzi się najwięcej bakterii, zanieczyszczeń i niebezpieczeństw. Najlepiej zdezynfekować ją przez wypalanie palnikiem gazowym. Wzrost temperatury wewnątrz ula ułatwi pszczołom wychów czerwiu. Pamiętajmy by prace, które wykonujemy w czasie przeglądu trwały możliwie jak najkrócej. Zmniejsza to stres rodziny i nie zaburza jej pracy. Warto przygotować sobie wcześniej wszystkie niezbędne przedmioty, takie jak podkurzacz, dłuto, szczoteczkę.

Po pierwszym wiosennym przeglądzie ula możemy stwierdzić w jakim stanie znajduje się dana rodzina, jak sobie poradziła w zimie. Należy też wczesną wiosną zadbać o pokarm dla niej. Najlepiej podając im ciasto węglowodanowe.
Teraz możemy wypatrywać pierwszych pożytków 🙂

Comments for this post are closed.